Pritapályázat

Pályázatírás

Fejléc


Honnan jönnek a pályázati pénzek, kik azok, akik kiírják a pályázatokat?

 

Ha Ön  vissza nem térítendő pályázati kiírásra szeretne
sikeres pályázatot beadni, akkor az első lépés az, hogy meg kell találnia azt a pályázati kiírást, ami az Ön céljainak megfelelő. Ehhez fel kell menni az internetre, be kell írni a pályázat szót és a kereső számtalan olyan oldalt „lehoz”, ahol pályázati kiírások találhatók. Innentől kezdve már nincs más dolga, mint megnyitni egy olyan weboldalt, ahol pályázati kiírások találhatók, el kell készíteni, be kell adni és kész….  Gondolja, hogy valóban ilyen egyszerű mindez?


Persze, hogy nem. Pontosabban egyszerűen működik, de nem így! És mindjárt el is magyarázzuk, hogy miért.


http://www.sanya.cjb.hu/image0011.gifMíg néhány évvel ezelőtt az okozott komoly problémát, hogy valaki megszerezzen, megismerjen egy pályázati kiírást, ma már az okoz inkább problémát, hogy a rengeteg információból kiszűrje azt a pályázatot, ami az Ön számára megfelelő. És ez az elkövetkező években sem lesz másképp sőt…. Még több információ lesz, még több kiírás várható.

Mit lehet ez ellen tenni? Hogyan találhat rá az Önnek megfelelő pályázatra?

Mint általában sok mindenhez, ehhez is némi tanulásra, rendszerismeretre van szükség. Önnek ismernie kell azokat a lehetőségeket és rendszereket, ahol megtalálhatóak vagy várhatóak azok a pályázatok, amelyek az Ön céljai közé illeszthetők. Ez pedig egyrészt jelent némi pályázatfigyelési feladatot, kényszert (tudni kell, hogy a számos megjelenő pályázat miatt a pályázatfigyelés ma már külön iparággá nőtte ki magát, és lehetőség van a hazai piacon is pályázatfigyelő szolgáltatást is igénybe venni).

Ha vissza nem térítendő pályázatot szeretne igénybe nyerni, akkor ismernie kell azokat a pályázati rendszereket, ahonnan pályázati kiírásokat várhat. Ehhez először azt a tevékenységet, gazdálkodási szférát kell meghatározni ahol Ön tevékenykedik.

Ez lehet:

  • Vállalkozási szféra
  • Civil szféra: ide tartoznak a különböző egyesületek, alapítványok, közhasznú és kiemelten közhasznú szervezetek, egyéb társadalmi szerveződések
  • Költségvetési szféra: ide tartoznak az önkormányzatok, TB alapok, egyéb, az államháztartás alrendszereiben tartozó szervezetek


Kik azok, akik kiírják a pályázatokat?

Leggyakrabban minisztériumok, önkormányzatok, alapítványok, közalapítványok, állami és európai uniós pénzalapok kezelői (pl. Nemzeti Fejlesztési Ügynökség) írnak ki pályázatokat, de van olyan eset is, amikor gazdasági társaságok teszik meg ugyanezt. Mivel manapság már szinte kivétel nélkül a vissza nem térítendő pályázati kiírások megjelennek a kiíró szervezet internetes honlapján, ezért Önnek célszerű folyamatosan rendszereznie, gyűjtenie azokat a honlapcímeket, ahonnan Önnek megfelelő pályázati kiírások várhatók.
 
TIPP: Rendszerezze az internetes böngészőjének „Kedvencek” menüpontjában az Ön által fellelt honlapokat. Ezután már nincs más teendője, mint időnként rápillantani ezekre az oldalakra.


„Na jó, de nekem nincs időm állandóan átnézni ezeket az internetes oldalakat, vagy mi van akkor, ha lecsúszok róla.”



Nos igen. Ha nincs ideje rá, akkor is van megoldás. A pályázatokat nem lehet folyamatosan beadni, általában határidőhöz kötött. Ha nincs ideje internetes honlapokat böngészni, akkor Önnek pályázatfigyelő szolgáltatás a megoldás. A pályázatfigyelő szolgáltatás keretében Önnek lehetősége van arra, hogy emailen megkapja a megjelenő pályázati kiírásokat. Így nem kell még a honlapokat sem böngészni, hanem nap mint nap várhatja az új kiírásokat. Elegendő napi egy alkalommal ellenőrizni az emailjeit és kb. 5 perc alatt átböngészni az aktuális kiírásokat.
 

Egy szó mint száz, ha Ön sikerrel szeretne indulni vissza nem térítendő pályázatokon, akkor Önnek szüksége van azokra az információkra, azoknak a pályázati rendszereknek az ismeretére, ahonnan pályázati kiírások várhatóak.


De milyen pályázati rendszerek vannak hazánkban?

1.  Európai Uniós Alapok.

Amikor hazánkban az ún. EU-s pályázatokról beszélünk, akkor ezek alatt olyan pénzeket értünk, amit az Európai Uniótól kapunk hazánk felzárkóztatására. Ezek az alapok pedig:

1.1 Strukturális alapok, aminek két további alapja folyósítja a támogatásokat:

  • Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA): infrastrukturális, területfejlesztési beruházásokat támogat.
  • Európai Szociális Alap (ESZA): foglalkoztatási, képzési, esélyegyenlőségi projekteket támogat

1.2 Kohéziós Alap, ami környezetvédelmi, közlekedési és infrastrukturális nagyberuházásokat támogat.

1.3   Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA), ami a hazai mezőgazdaság és vidékfejlesztést támogatja.

1.4   
Európai Halászati Alap (EHA), ami a halászati ágazat, a halászati területek és a belvízi halászat fenntartható fejlesztésére irányuló támogatásokat biztosítja.

A hazánkba érkező Európai Unió által a Strukturális Alapokból és Kohéziós Alapból nyújtott támogatások felhasználásának keretét, stratégiáját az Új Magyarország Fejlesztési Terv dokumentum tartalmazza, míg az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból érkező összegek felhasználását az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (UMVP) tartalmazza.

A fenti Európai Uniós Alapokból érkező támogatásokhoz – kisebb részben – kapcsolódik a hazai állami költségvetési kiegészítés is, ezért az ezekből megvalósuló projekteket Európai Unió által társfinanszírozott projekteknek is hívják.


2.  Tisztán EU-s költségvetési forrásból származó pályázatok

Ezen pályázatok jellemzője - ahogy a nevükben is benne van - , hogy
100%-ban Európai Uniós források és
közvetlenül Brüsszelbe kell őket beadni angol nyelven. Általában több országot átfogó, inkább nagyobb vállalkozások számára kiírt pályázatok.


3. Egyéb külföldi (nem EU tagország) által finanszírozott támogatási programok

Léteznek olyan támogatási rendszerek is hazánkban, amelyek finanszírozási forrása szintén külföldi – de nem EU-s - pénz. Ezen pályázatok nem EU-s tagországok, de az Európai Gazdasági Térségbe (EGT) tartozó országok által kiírt pályázatok. Ennek filozófiája a 2004. május 1-jén életbe lépett U-EGT szerződésre épül, melynek értelmében az EGT nem EU-tag országai (Norvégia, Liechtenstein és Izland) díjat fizetnek a belső piaci részvételért. Ez a befizetett hozzájárulás képezi ennek a támogatási formának a pénzügyi alapjait (ún. norvég alap). Hasonló támogatási rendszer az ún. Svájci Alap is. A "semlegességükhöz" ragaszkodó svájciak nem kívánnak az EU-ba belépni, de kétoldalú egyezmények révén élvezik a közös piac előnyeit, ezért képeznek a felzárkózó EU-s országok számára pénzalapokat.

 
4.  Tisztán hazai finanszírozású támogatási programok

Ebbe a csoportba központi költségvetés, minisztériumok, egyéb állami pénzalapok, önkormányzatok, egyéb alapítványok és szervezetek által kiírt pályázatok tartoznak. Ahogy a nevében is szerepel tudni kell, hogy ezen rendszer jellemzője, hogy tisztán hazai költségvetési forrásból származó pénzeket értünk alatta.

Ilyen támogatási rendszer pl. a minisztériumok által kiírt hazai költségvetési forrásból származó pályázatok. (pl. Energiatakarékossági programok, Civil Partnerségi pályázatok), NCA (Nemzeti Civil Alapprogram) ami civil szervezeteknek nyújt vissza nem térítendő támogatásokat, NKA (Nemzeti Kulturális Alap) ami gyakorlatilag pénzalapként működik, feladata és célja a kulturális járulékok újraelosztása, gyakorlatilag a hazai kulturális élet finanszírozásának meghatározó szereplője stb.

Természetesen a lista hosszasan bővíthető lenne. Mindössze azt szerettük volna kifejezni, hogy léteznek olyan kevésbé ismert támogatási rendszerek is amelyekből civil szervezetek, önkormányzatok de még vállalkozások is képesek támogatáshoz jutni. A hazai finanszírozású támogatási rendszerekben megtalálhatók egészen kicsi támogatásoktól a több milliós nagyságrendig és – mint láttuk - a gazdasági élet teljes szereplőit átfogják. A pályázatok száma napról napra változik, pontos számot nehéz lenne mondani, de több százra tehető.

Önnek tehát ismernie kell a hazai támogatási rendszereket, azokat, ahonnan pályázati pénzek várhatók. Higgye el ez nem ördöngösség, ez csak egy kis gyakorlatot, egy kis rutint igényel!


Ha megismerte azt a rendszert ahonnan Önnek megfelelő pályázati kiírások várhatók, rendszerezte az ismereteit (honlapok, pályázatfigyelő stb.), akkor már egy jelentős lépést tett azért, hogy sikerrel induljon olyan pénzekért, amit nem kell visszafizetni.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 14
Havi: 69
Össz.: 25 053

Látogatottság növelés
Oldal: Hasznos tippek, infók
Pritapályázat - © 2008 - 2024 - pritapalyazat.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »